W dniach 05 - 06.06.2023 r. siedmioosobowa grupa uczniów z naszego Liceum pod opieką szkolnego psychologa Szymona Fary wzięła udział w kolejnym już Rajdzie Turystycznym zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie dla szkół ponadpodstawowych Powiatu Rzeszowskiego poprowadzonym przez Przewodników z Rzeszowskiego Oddziału PTTK.
Pierwszego dnia uczestnicy wyruszyli z Przełęczy Krowiarki (1012 m n.p.m.) na najwyższy szczyt Beskidów czyli Babią Górę “Diablak” (1725 m n.p.m.) pokonując po drodze Sokolicę (1367 m n.p.m.). Po zdobyciu szczytu młodzież wędrując wzdłuż czerwonego szlaku udała się na przełęcz Brona (1408 m n.p.m.) a kolejno dotarła do Schroniska PTTK Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.) by następnie podążając niebieskim szlakiem wrócić do punktu startowego. Babia Góra zwaną inaczej “Kapryśnicą” czy “Matką Niepogód” ze względu na bardzo zmienne warunki pogodowe okazała się dla nas wyjątkowo łaskawa i przy praktycznie bezwietrznej pogodzie mogliśmy podziwiać niebywałe widoki na granicy Polski i Słowacji. Ponadto mieliśmy okazję obserwować liczne walory przyrodnicze Babiogórskiego Parku Narodowego. Na zakończenie dnia wszyscy udali się do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego “Pod Jałowcem” w Stryszawie na zasłużony odpoczynek po długiej wędrówce.
Drugiego dnia udało się zdobyć Policę (1369 m n.p.m.) odwiedzając przy okazji Schronisko PTTK na Hali Krupowej (1152 m n.p.m.) oraz Cyl Hali Śmietanowej (1292 m n.p.m.). Punktem końcowym wędrówki była wieża widokowa usytuowana na Mosornym Groniu (1045 m n.p.m.) skąd mogliśmy podziwiać w pełni panoramę Babiej Góry. Padający deszcz nie popsuł nam humorów a także nie przeszkodził w wędrówce i pokonywaniu kolejnych wzniesień. Poznaliśmy kolejne ciekawe informacje między innymi odnośnie Katastrofy lotniczej na Policy z 1969 r. Zmęczeni po trudach wędrówki ale szczęśliwi, pełni wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Dynowa.
Tradycyjnie w ramach rajdu odbył się konkurs krajoznawczy, w którym nasz uczeń Adrian Hus z kl. III ad znalazł się na podium otrzymując pamiątkowy dyplom oraz album.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za możliwość wzięcia udziału w rajdzie, niezapomniane widoki, fantastyczną atmosferę oraz wspomnienia, które zostaną z nami na długie lata. Szczególnie dziękujemy przedstawicielowi Starostwa Powiatowego w Rzeszowie Panu Marcinowi Tupajowi za zaproszenie oraz przewodnikom PTTK Rzeszów Pani Dorocie Michnia oraz Panom Aleksandrowi Dawidziakowi i Piotrowi Ruszelowi za opiekę podczas rajdu oraz przekazaną wiedzę odnośnie bogactwa Beskidu Żywieckiego.
Nie możemy się już doczekać kolejnego Rajdu aby móc odwiedzić kolejne zakątki naszego pięknego kraju.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Rajdu.